.
verbul, das verb, verbul in germana, verbul

 Verbul

Verbul este o parte de vorbire care exprima in general o actiune, ca de exemplu a merge, a construi, a scrie, a citi etc. In lectia urmatoare vom conjuga verbe la timpul trecut, mai precis la perfectul compus cu ajutorul verbelor “haben” si “sein”. Utilizarea perfectului compus este foarte des intalnita in limba germana pentru a exprima o actiune petrecuta in trecut. In limba germana exista doua categorii de verbe: verbe regulate si verbe neregulate. Verbele regulate sunt cele mai multe si ele respecta aceleasi reguli, verbele neregulate in schimb au reguli proprii de formare si se invata separat.

Perfectul compus

Perfectul compus se formeaza din prezentul verbelor auxiliare „haben“ (a avea) sau „sein“ (a fi) si participiul trecut al verbului de conjugat.

Intr-o propozitie verbul auxiliar (haben sau sein) sta mereu inaintea verbului de conjugat dupa cum veti observa in exemplele urmatoare.

 Pentru a putea forma perfectul compus, intai trebuie sa ne familiarizam cu conjugarea verbelor auxiliare “haben” si “sein” la timpul prezent.

 

haben = a avea

Singular

Plural

Persoana I

ich habe = eu am

 


wir haben= noi avem

Persoana a II-a

du hast = tu ai

 


ihr habt = voi aveti

Persoana a III-a

er, sie, es hat = el, ea are

 

 

 

Sie haben = dumneavoastra aveti

 


sie haben = ei, ele au

 

 

 

Sie haben = dumnealor au

 

sein = a fi

Singular

Plural

Persoana I

ich bin = eu sunt

 


wir sind = noi suntem

Persoana a II-a

du bist = tu esti

 


ihr seid = voi sunteti

Persoana a III-a

er, sie, es ist = el, ea este

 

 

 

Sie sind = dumneavoastra sunteti

 


sie sind = ei, ele sunt

 

 

 

Sie sind= dumnealor sunt

Conjugarea verbelor la timpul trecut (perfectul compus) cu ajutorul verbului auxiliar „haben“

1. Vom conjuga cateva verbe regulate la timpul trecut (perfectul compus) cu ajutorul verbului auxiliar „haben

-    cu ajutorul verbului auxiliar „haben“ se conjuga urmatoarele verbe:

- verbele tranzitive: sehen (a vedea), sprechen (a vorbi), lesen (a citi), schreiben (a scrie) etc.

-    verbele modale

-    verbele reflexive: sich fragen (a se intreba), sich wundern (a se minuna), sich waschen (a se spala) etc.

- unele verbe intranzitive

Participiul trecut al verbelor regulate se formeaza prin adaugarea la *radacina infinitivului prefixul “ge-” si desinenta “-t”

*Radacina infinitivului se obtine prin eliminarea terminatiei “-en” al verbului la forma de infinitiv

 

Regula este urmatoarea:

spielen“ (a juca) - „haben“ + „ge-„ + spielen + „-t“ la persoana I singular rezulta: Ich habe gespielt (eu m-am jucat)

spielen = a se juca

Singular

Plural

Persoana I

ich habe gespielt = eu m-am jucat

 


wir haben gespielt = noi ne-am jucat

Persoana a II-a

du hast gespielt = tu te-ai jucat

 


ihr habt gespielt = voi v-ati jucat

Persoana a III-a

er, sie, es hat gespielt= el, ea s-a jucat

 

 

 

 

 


sie haben gespielt = ei, ele s-au jucat

 

 

 

Sie haben gespielt = dumnealor s-au jucat / dumneavoastra v-ati jucat

 

kaufen = a cumpara

Singular

Plural

Persoana I

ich habe gekauft= eu am cumparat

 


wir haben gekauft = noi am cumparat

Persoana a II-a

du hast gekauft= tu ai cumparat

 


ihr habt gekauft = voi ati cumparat

Persoana a III-a

er, sie, es hat gekauft= el, ea a cumparat

 

 

 

 

 


sie haben gekauft = ei, ele au cumparat

 

 

 

Sie haben gekauft = dumnealor au cumparat / dumneavoastra ati cumparat

 

La fel si pentru toate verbele regulate: lernen (a invata), kaufen (a cumpara) bauen (a construi), springen (a sari), machen (a face), spielen (a se juca), suchen (a cauta), tanzen (a dansa), kochen (a gati), besichtigen (a vizita/a vizualiza) etc.

 Exista o categorie de verbe din cadrul verbelor regulate care la timpul trecut se conjuga diferit.

Aceste verbe in urma eliminarii terminatiei “-en”, daca se termina cu o consoana dintre urmatoarele: “t”, “d”, ”m” sau “n” se introduce vocala “e” intre terminatie si radacina verbului*.

RADACINA VERBULUI se obtie prin eliminarea terminatiei “-en” la forma de infinitiv.

Exemple de astfel de verbe: antworten = a raspunde; arbeiten = a muncii; atmen = a respira; begegnen = a intalni; beobachten = a obeserva; bilden = a formula; bitten = a pofti; finden = a gasi; heiraten = a se casatori; mieten = a inchiria; öffnen = a deschide; rechnen = a calcula; reden = a vorbi; retten = a salva; trocknen = a se usca; warten = a astepta; zeichnen = a desena etc.

 

Vom conjuga verbul  “arbeiten” = a muncii/a lucra

Regula este urmatoarea: „ge-“ + arbeiten + e + terminatia -t rezulta gearbeitet

 

Singular

Plural

Persoana I

ich habe gearbeitet = eu am lucrat

 


wir haben gearbeitet = noi am lucrat

Persoana a II-a

du hast gearbeitet = tu ai lucrat

 


ihr habt gearbeitet = voi ati lucrat

Persoana a III-a

er, sie, es hat gearbeitet = el, ea a lucrat

 

 

 

 

 


sie haben gearbeitet = ei, ele au lucrat

 

 

 

Sie haben gearbeitet = dumnealor au lucrat / dumneavoastra ati lucrat

 

In mod similar vom conjuga verbul „reden“ = a vorbi

 

reden = a vorbi

Singular

Plural

Persoana I

ich habe geredet = eu am vorbit

 


wir haben geredet = noi am vorbit

Persoana a II-a

du hast geredet = tu ai vorbit

 


ihr habt geredet = voi ati vorbit

Persoana a III-a

er, sie, es hat geredet = el, ea a vorbit

 

 

 

 

 


sie haben geredet = ei, ele au vorbit

 

 

 

Sie haben geredet = dumnealor au vorbit / dumneavoastra ati vorbit

 

 

In continuare vom conjuga cateva verbe neregulate:

2. Conjugarea verbelor neregulate la timpul trecut (perfectul compus) cu “haben

Participiul trecut al verbelor neregulate se formeaza prin adaugarea la *radacina infinitivului prefixul “ge-“ si terminatia “-en”

-    unele verbe neregulate isi schimba vocala dupa cum veti observa in exemplele de mai jos.

Cateva verbe neregulate: sehen (a vedea), essen (a manca), helfen (a ajuta), geben (a da), sprechen (a vorbi), lesen (a citi), schlafen (a dormi), fahren (a conduce), nehmen (a lua) etc.

sehen = a vedea

ge-“ + sehen rezulta gesehen

Regula este urmatoarea: “haben” + “ge-“ + sehen, rezulta la persoana I singular Ich habe gesehen (eu am vazut)

 

Singular

Plural

Persoana I

ich habe gesehen = eu am vazut

 


wir haben gesehen = noi am vazut

Persoana a II-a

du hast gesehen = tu ai vazut

 


ihr habt gesehen = voi ati vazut

Persoana a III-a

er, sie, es hat gesehen = el, ea a vazut

 

 

 

 

 


sie haben gesehen = ei, ele au vazut

 

 

 

Sie haben gesehen = dumnealor au vazut / dumneavoastra ati vazut

 

Urmeaza sa conjugam un verb care is shimba vocala:

sprechen = a vorbi

Singular

Plural

Persoana I

ich habe gesprochen = eu am vorbit

 


wir haben gesprochen = noi am vorbit

Persoana a II-a

du hast gesprochen = tu ai vorbit

 


ihr habt gesprochen = voi ati vorbit

Persoana a III-a

er, sie, es hat gesprochen = el, ea a vorbit

 

 

 

 

 


sie haben gesprochen = ei, ele au vorbit

 

 

 

Sie haben gesprochen = dumnealor au vorbit / dumneavoastra ati vorbit

 

Un alt verb care isi schimba vocala este verbul „helfen“ ( a ajuta)

Singular

Plural

Persoana I

ich habe geholfen = eu am ajutat

 


wir haben geholfen = noi am ajutat

Persoana a II-a

du hast geholfen = tu ai ajutat

 


ihr habt geholfen = voi ati ajutat

Persoana a III-a

er, sie, es hat geholfen = el, ea a ajutat

 

 

 

 

 


sie haben geholfen = ei, ele au ajutat

 

 

 

Sie haben geholfen = dumnealor au ajutat / dumneavoastra ati ajutat

 

Conjugarea verbelor la timpul trecut (perfectul compus) cu ajutorul verbului auxiliar „sein

La timpul perfectul compus unele verbe de conjugat cu “sein”, isi pastreaza forma de infinitiv si primesc doar prefixul “ge-”, altele primesc atat prefixul „ge-„ cat si terminatia „-t“ adaugate la radacina; unele verbe conjugate cu „sein“ isi schimba vocala.

Verbele care se conjuga cu „sein“ sunt:

- Verbele care exprima o miscare (fahren = a conduce, gehen = a merge etc.)

- Verbele care exprima o schimbare de stare (gewachsen = a creste, aufwachen = a se trezi, einschlafen = a adormi etc.)

- verbele auxiliare: haben (a avea) si sein (a fi)

- verbul „bleiben“ = a ramane

 

Exemple:

fahren = a conduce

Regula este urmatoarea: „sein“ + „ge-“ + fahren

 

Singular

Plural

Persoana I

ich bin gefahren = eu am condus

 


wir sind gefahren = noi am condus

Persoana a II-a

du bist gefahren = tu ai condus

 


ihr seid gefahren = voi ati condus

Persoana a III-a

er, sie, es ist gefahren = el, ea a condus

 

 

 

 

 


sie sind gefahren = ei, ele au condus

 

 

 

Sie sind gefahren = dumnealor au condus / dumneavoastra ati condus

 

gelingen = a reusi

„sein“ + gelingen (cu vocala schimbata: „i“ devine „u“)

 

Singular

Plural

Persoana I

ich bin gelungen = eu am reusit

wir sind gelungen = noi am reusit

Persoana a II-a

du bist gelungen = tu ai reusit

 


ihr seid gelungen = voi ati reusit

Persoana a III-a

er, sie, es ist gelungen = el, ea a reusit

 

 

 

 

 


sie sind gelungen = ei, ele au reusit

 

 

 

Sie sind gelungen = dumnealor au reusit / dumneavoastra ati reusit

 

springen = a sari

„sein“ + „ge-„ + springen (cu vocala schimbata: „i“ devine „u“)

 

Singular

Plural

Persoana I

ich bin gesprungen = eu am sarit

 


wir sind gesprungen = noi am sarit

Persoana a II-a

du bist gesprungen = tu ai sarit

 


ihr seid gesprungen = voi ati sarit

Persoana a III-a

er, sie, es ist gesprungen = el, ea a sarit

 

 

 

 

 


sie sind gesprungen = ei, ele au sarit

 

 

 

Sie sind gesprungen = dumnealor au sarit / dumneavoastra ati sarit

 

aufwachen (a se trezi) - este un verb reflexiv cu particula separabila si conjugarea lui se face diferit

Regula: despartim verbul in „auf“ si „wachen“ si intre ele introducem prefixul „ge-„.

Obtinem: „sein“ + „auf“ + „-ge-“ + wachen + „-t“, rezulta la persoana I singular: Ich bin aufgewacht.

 

Singular

Plural

Persoana I

ich bin aufgewacht = eu m-am trezit

 


wir sind aufgewacht = noi ne-am trezit

Persoana a II-a

du bist aufgewacht = tu te-ai trezit

 


ihr seid aufgewacht = voi v-ati trezit

Persoana a III-a

er, sie, es ist aufgewacht = el, ea s-a trezit

 

 

 

 

 


sie sind aufgewacht = ei, ele s-au trezit

 

 

 

Sie sind aufgewacht = dumnealor s-au trezit / dumneavoastra v-ati trezit

 

einschlafen (a adormi) – este un verb cu particula separabila, conjugarea lui se face in felul urmator:

Regula: despartim verbul in „ein“ si „schlafen“ si intre ele introducem prefixul „ge-„

Obtinem: „sein“ + „ein“ + „-ge-„ + schlafen

 

Singular

Plural

Persoana I

ich bin eingeschlafen = eu am adormit

 


wir sind eingeschlafen = noi am adormit

Persoana a II-a

du bist eingeschlafen = tu ai adormit

 


ihr seid eingeschlafen = voi ati adormit

Persoana a III-a

er, sie, es ist eingeschlafen = el, ea a adormit

 

 

 

 

 


sie sind eingeschlafen = ei, ele au adormit

 

 

 

Sie sind eingeschlafen = dumnealor au adormit / dumneavoastra ati adormit

 Incercati sa conjugati si alte verbe in mod asemanator!