Conjugarea verbelor la timpul trecut in germana:

1. Timpul trecut (Vergangenheit)

a. Imperfectul (Präteritum)

Conjugarea verbelor regulate la timpul imperfect

- se utilizeaza mai rar, se regaseste mai des in cadrul scrierilor (carti, ziare, reviste etc.)

- se formează prin adăugarea la rădăcina infinitivului următoarele terminații:

Numărul singular
Persoana I: - te
Persoana a II-a: -test
Persoana a III-a: -te

Numărul plural
Persoana I: - ten
Persoana a II-a: -tet
Persoana a III-a: -ten

 

   Să conjugăm verbul ”a cânta” = ”singen”

   singen + o terminație din tabelul de sus

 

Numărul singular

Numărul plural

Persoana I

ich singte

wir singten

Persoana a II-a

du singtest

ihr singtet

Persoana a III-a

er, sie, es singte

sie, Sie singten

 

- ca și în cazul verbelor conjugate la timpul prezent și la timpul trecut dacă rădăcina verbului nu permite pronunțarea terminațiilor, se introduce un –e între rădăcină și terminații.

Exemple de astfel de verbe: antworten = a raspunde; arbeiten = a muncii; atmen = a respira; begegnen = a intalni; beobachten = a obeserva; bilden = a formula; bitten = a pofti; finden = a gasi; heiraten = a se casatori; mieten = a inchiria; öffnen = a deschide; rechnen = a calcula; reden = a vorbi; retten = a salva; trocknen = a se usca; warten = a astepta; zeichnen = a desena etc.

După cum observați rădăcina verbelor se termină cu una dintre consoanele “t”, “d”, ”m” sau “n”.

În acest caz  conjugarea la timpul trecut se realizează astfel:

 Să conjugăm verbul ”a vorbi” = ”reden”

reden + e + o terminație din tabelul de mai sus

  

Numărul singular

Numărul plural

Persoana I

ich redete

wir redeten

Persoana a II-a

du redetest

ihr redetet

Persoana a III-a

er, sie, es redete

sie, Sie redeten

Conjugarea verbului "sein" - a fi

Conjugarea verbului "haben" - a avea

Conjugarea verbelor in limba germana la timpul trecut:

Conjugarea verbelor neregulate la timpul imperfect

 Unele verbe, precum „haben”, „sein” si „werden” sunt foarte des folosite la forma de imperfect. De asemenea „wissen”, „denken”, „lassen”, „gehen”, „fahren” si „bringen” pot avea si rolul de verbe auxiliare, iar utilizarea lor la forma de imperfect este foarte des intalnită. De aceea cunoașterea conjugarii lor este esențiala.

- în timpul conjugarii, verbele neregulate își schimbă vocala:
Infinitiv: sein = a fi
Imperfectul (Präteritum): waren

ich war

du warst

er, sie, es war

wir waren

ihr wart

sie, Sie waren

Infinitiv: haben = a avea
Imperfectul (Präteritum): hatten

ich hatte

du hattest

er, sie, es hatte

wir hatten

ihr hattet

sie, Sie hatten

Infinitiv: werden = a deveni
Imperfectul (Präteritum): wurden

ich wurde

du wurdest

er, sie, es wurde

wir wurden

ihr wurdet

sie, Sie wurden

Infinitiv: wissen = a sti
Imperfectul (Präteritum): wussten

ich wusste

du wusstest

er, sie, es wusste

wir wussten

ihr wusstet

sie, Sie wussten

Infinitiv: denken = a gândi
Imperfectul (Präteritum): dachten

ich dachte

du dachtest

er, sie, es dachte

wir dachten

ihr dachtet

sie, Sie dachten

Infinitiv: gehen = a merge
Imperfectul (Präteritum): gingen

ich ging

du gingst

er, sie, es ging

wir gingen

ihr gingt

sie, Sie gingen

Infinitiv: fahren = a conduce
Imperfectul (Präteritum): fuhren

ich fuhr

du fuhrst

er, sie, es fuhrt

wir fuhren

ihr fuhrt

sie, Sie fuhren

Infinitiv: bringen = a duce
Imperfectul (Präteritum): brachten

ich brach

du brachtest

er, sie, es brachte

wir brachten

ihr brachtet

sie, Sie brachten

Infinitiv: lassen = a lăsa
Imperfectul (Präteritum): ließen

ich ließ

du ließt

er, sie, es ließ

wir ließen

ihr ließt

sie, Sie ließen

 - timpul imperfect din limba germană se traduce în limba romană cu imperfectul, perfectul compus și perfectul simplu

- timpul imperfect este timpul povestirii (îl întâlnim des in cadrul textelor scrise: in ziare, in povestiri, relatări ale unor evenimente etc.)

Exemple:

Thomas wohnte in Berlin.

- Thomas locuia în Berlin. (timpurile perfectul simplu si imperfectul)

- Thomas a locuit în Berlin. (timpul perfectul compus)

(Ambele variante de traducere sunt corecte!)

Conjugarea verbelor in limba germana la timpul trecut:

 

b. Perfectul compus (Vollendete Gegenwart)

o   Perfectul compus se formeaza din prezentul verbelor auxiliare „haben“ (a avea) sau „sein“ (a fi) si participiul trecut al verbului de conjugat.

o   Intr-o propozitie verbul auxiliar (haben sau sein) sta mereu inaintea verbului de conjugat

o   Timpul ”perfectul compus” este cel mai des timp folosit pentru a exprima o acțiune care s-a petrecut în trecutul apropiat

 

Participiul trecut al verbului de conjugat se obtine dupa urmatoarea regula:

- Verbe regulate:

Se adauga la radacina verbului prefixul „ge-” si sufixul „-(e)t”

„ge-” + „radacina verbului” + „-(e)t”

Exemple:

fragen = a intreba, „ge-” + frag + „-t” rezulta gefragt

arbeiten = a lucra, „ge-” + arbeit + „-et” rezulta gearbeitet

 

-   Verbe neregulate:

Se adauga la radacina verbului prefixul „ge-” si terminatia „-en”

„ge-”+ „radacina verbului” + „-en”

In radacina verbului are loc o schimbare de vocala.

Exemple:

fliegen = a zbura, in acest exemplu ie o, „ge-” + flog + „-en” rezulta geflogen

schließen = a inchide, ie → o, „ge-” + schloß + „-en” rezulta geschloßen

singen = a canta, i u, „ge-” + sung + „-en” rezulta gesungen

 

-    verbele care se termina in „–ieren” primesc doar sufixul „-t”

Regula: radacina verbului + „-t”

Exemple:

trainieren = a se antrena, trainier + „-t” rezulta trainiert

regieren = a domni, regier + „-t” rezulta regiert

 

Pentru a putea construi timpul ”perfectul compus” este nevoie de cunoașterea conjugarii la timpul prezent al verbelor „sein” (a fi) si „haben” (a avea)

sein

haben

ich bin = eu sunt

du bist = tu esti

er, sie, es ist = el, ea este

wir sind = noi suntem

ihr seid = voi sunteti

sie, Sie sind = ei, ele sunt

ich habe = eu am

du hast = tu ai

er, sie, es hat = el, ea are

wir haben = noi avem

ihr habt = voi aveti

sie, Sie haben = ei, ele au

 

Observatie! Unele verbe se conjuga cu „sein”, altele cu „haben”, acest lucru se invata pe parcurs sau din liste special concepute. Unele verbe pot fi conjugate atat cu „sein” cat si cu “haben”.

Conjugarea verbelor in limba germana la timpul trecut

Conjugarea verbelor regulate cu „haben”

Regula: „haben” + „ge-” + radacina verbului + „-(e)t”

hören = a auzi

„haben“ + „ge-“ + hören + „-t“ rezulta „haben“ gehört

 

hören = a auzi 

persoana I singular (eu)

ich habe gehört = eu am auzit

persoana a II-a singular (tu)

du hast gehört = tu ai auzit

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es haben gehört = el, ea a auzit

persoana I plural (noi)

wir haben gehört = noi am auzit

persoana a II-a plural (voi)

ihr habt gehört = voi ati auzit

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie haben gehört = ei, ele au auzit / dumneavoastra ati auzit

Dupa cum ati observat conjugarea verbelor regulate cu haben se realizeaza prin gasirea participiului trecut al verbului de conjugat si conjugarea la timpul prezent al verbului “haben” care isi schimba forma in functie de persoana si numar.

 

Conjugarea verbelor neregulate cu „haben”

Regula: „haben” + „ge-” + radacina verbului + „-en”

Observatie! Radacina verbului de cele mai multe ori suferă o modificare de vocală.

 

schreiben = a scrie

in acest exemplu are loc o schimbare de vocala ei ie

„haben” + „ge-” schrieb + „-en” rezulta „haben” geschrieben

 

schreiben = a scrie 

persoana I singular (eu)

ich habe geschrieben = eu am scris

persoana a II-a singular (tu)

du hast geschrieben = tu ai scris

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es haben geschrieben = el, ea a scris

persoana I plural (noi)

wir haben geschrieben = noi am scris

persoana a II-a plural (voi)

ihr habt geschrieben = voi ati scris

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie haben geschrieben = ei, ele au scris / dumneavoastra ati scris

 

 

Conjugarea verbelor regulate cu „sein”

Regula: „sein” + „ge-” + radacina verbului + „-(e)t”

 

baden = a cădea

„sein” + „ge-” + bad + „-et” rezulta „sein” gebadet

 

baden = a se spăla/ a se îmbăia/ a se scălda 

persoana I singular (eu)

ich bin gebadet = eu m-am scăldat

persoana a II-a singular (tu)

du bist gebadet = tu te-ai scăldat

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es ist gebadet = el, ea s-a scăldat

persoana I plural (noi)

wir sind gebadet = noi ne-am scăldat

persoana a II-a plural (voi)

ihr seid gebadet = voi v-ati scăldat

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie sind gebadet = ei, ele s-au scăldat / dumneavoastra v-ati scăldat

 

 Vezi partea a doua aici!

Daca site-ul va este ultil, de acum puteti dona pentru intretinerea acestuia.